PUTOVÁNÍ K POSVÁTNÉ HOŘE KAILÁŠ V TIBETU (PODZIM 2023)
Milí přátelé, zvu vás na skutečnou „Cestu cest“ - k návštěvě jednoho z energeticky nejsilnějších míst světa…
Hora Kailáš (6638m.n.m) sv západním Tibetu, na hranici s Indií a Nepálem, je domovem samotného „Boha bohů“ Šivy a jeho ženy, Bohyně Párvatí. Třídenní a přibližně padesát kilometrů dlouhá rituální pouť neboli „kora“ kolem ní má tedy jasný a jednoznačný záměr: bytostná proměna neboli transformace a osvobození se od všeho, co nám brání ve vývoji, posunu, prozření… Šiva je ten, kdo si bere: naše zátěže, starosti, strachy, opakující se náročné životní situace, s nimž si už opravdu nevíme rady!
Tato „smrt“ probíhá především během druhého, obvykle ve všech ohledech nejnáročnějšího druhého dne pouti, kdy vystoupáme do průsmyku Dolma la v n.m 5670, což je pro mnohé z nás naprosto hraniční a mezní situace a výzva…
Naše putování začne v nepálském hlavním městě Káthmandů, odtud pojedeme po zemi přes hranice s Tibetem a poté ještě několik dní a poté zpět tou samou cestou…
Na tuto pouť se vydávám již potřetí a ráda s vámi budu sdílet své poznatky a zkušenosti, které vám napomohou se na ní řádně připravit a naladit...
Ať již chcete podniknout tuto cestu jako cestovatelskou výzvu a prověrku své psychické a fyzické kondice či jako více či méně oddaný a zbožný poutník směřující k osvícení, připravte se na změny, které po návratu domů, do naší vlasti, mohou nastat...
Po této pouti či chcete-li náročném vysokohorském treku kolem hory Kailáš (mužský princip-Šiva) navštívíme též jezero Manasarovar (ženský princip-Párvatí), v jehož posvátných a ledových vodách se můžeme rituálně opláchnout poté, co jsme si doslova prošli procesem smrti ega – rozpuštěním mnohých iluzí, připoutaností a mylných představ.
Přibližný plán cesty
1. Odlet z Prahy do Káthmandů (dále KTM) s jedním přestupem.
2. KTM: Ubytování ve čtvrti Thamel a naladění se na zdejší realitu s pomocí návštěvy dvou silných míst: stupa Boudhnath – duchovní centrum Tibeťanů, kousek od ní se nalézá Pashupatinath neboli malé Varanasí – hinduistické poutní a kremační místo zasvěcené Šivovi jako ochránci zvířat. Každý den zde probíhá úchvatný ohňový védský obřad aartí...Kromě toho nás čeká vyřizování potřebných dokumentů ke vstupu na území Tibetu.
3. KTM: dle nálady a situace můžeme podniknout jednodenní výlet do Kathmandu Valley a užít si toulky starodávným úchvatným a doposud obydleným městem Bhaktapur a též fascinující výhled na celé údolí od půvabného chrámového komplexu Chang Narayan, zasvěceného Višnuovi..
4. KTM: nákup turistického vybavení na cestu (seženete zde velmi kvalitní a levné spacáky, batohy, bundy atd.), odpoledne pěší procházka - návštěva stupy Swayambunath („opičí chrám“), z níž je nádherný výhled na město.
5. Zrána odjezd k hranicím s Tibetem, po několikahodinové jízdě autem nás čeká přechod hranic, setkání s naším tibetským průvodcem a přesun do nedalekého města Keyrong, kde přenocujeme v jednoduchém hotelu.
6. Další cesta autem po „střeše světa“ nám zabere 7-8 hodin, cca 290 kilometrů s přestávkami a nakonec noclehem v jednoduché ubytovně.
7. Cesta 8-10 hodin (542km) do městečka Zhongba. Budeme projíždět rozlehlé pouštní planiny a vysokohorské sedlo Mayum la (5216 mn.m). Přenocujeme v penzionu ve společné místnosti.
8. Dnes dopoledne se vydáme na cestu kolem hory Kailash. Start je kousek od městečka Darchen (cca 4500m.nm). Ocitneme se ve výšce až 4910, ujdeme 20km za přibližně 6 hodin. Cesta je poměrně snadná, většinou po rovině. Během prvního dne se můžeme naladit na transformační proces, dobře si ve svém nitru projasnit záměr celé pouti. Nocleh v penzionu ve společné místnosti, pod maličkým klášterem Drira Phuk Monastery.
9. Druhý den pouti ujdeme 18km za 8-10 hodin. Začínáme brzy ráno ve výšce 4790 od Drira Phuk Monastery. Opustíme Lha Chu Valley a připravíme se na zvládnutí nejnáročnější fáze cesty. Tento den probíhá “smrt ega” - zbavujeme se vědomě všeho, co nás již omezuje. K tomu slouží “hřbitov věcí”, kde můžeme cestou rituálně zanechat staré oblečení, ostříhané vlasy, nehty atd...Vejdeme do Dolma Chui Valley a s Boží pomocí vystoupáme do nejvyššího bodu – sedla Dolma la (5630m.nm). Zbytek dne jdeme většinou z kopce a po rovině. Nocleh v penzionu ve společné místnosti.
10. Třetí úsek pouti je nejkratší a většinou po rovině. Vracíme se zpět do městečka Darchen, 4-5 hodin (cca 12km). Cestou navštívíme fantastické silové místo: malý klášter a jeskyni legendárního tibetského mystika a jogína Milarepy. Zde můžeme doslova nabrat sílu a v meditaci si zpracovat zážitky předchozího dne. V Darchenu si dáme oběd a vydáme se autem k horkým pramenům, kde nás po mnoha dnech čeká tolik potřebná koupel . Nocleh v penzionu se společnou ložnicí v městečku Gurugam.
11. Cesta autem do Tholingu a Zandy - budeme dělat delší výhledové zastávky. Cesta se klikatí skrze sérii soutěsek nahoru a dolů - dlouze se vine mezi fantasticky erodovanými úzkými údolími, v nichž jsou kopce na obou stranách obroušeny do neuvěřitelných tvarů. Nocleh v jednoduchém hotelu.
12. Návštěva Tholing a Tsaparang, bývalého mystického království Guge. Budeme prozkoumávat Tholing a sousední Tsaparang - ruiny bývalého hlavního města Ngari. Tholing býval nejdůležitějším klášterním komplexem v západním Tibetu a je na něj úžasný pohled. Pod ním stojí první hlavní město Guge, zatímco na horizontu se tyčí rozsáhlé pohoří ladackého Himaláje. Pozdějším hlavním městem Guge byl Tsaparang, který hrál důležitou roli v historii budhistického umění - jeho fantastické nástěnné malby zobrazují důkazy blízkých spojení s Ladakhem a Kašmírem. Prohlédneme si jeskynní příbytky a tajné klikatící se tunely, spojující jednotlivé paláce. Nocleh v jednoduchém hotelu.
13. Návštěva posvátného jezera Manasarovar ve výšce 4560m.n.m. Cesta k němu trvá 7 hodin, ujedeme 330km. Nocleh v ubytovně se společnou ložnicí.
14. Procházka a výlety kolem jezera Manasarovar a sousedního Langa Tso. Meditace, posvátné a rituální koupání či plavání pro otužilce(-: Nocleh v ubytovně.
15. Cesta zpět k hranicím vede do městečka Saga, kde přenocujeme.
16. Jedeme do hraničního města Keyrong, kde přenocujeme.
17. Přechod přes hranici do Nepálu a cesta autem do KTM
18. KTM: odpočinek, masáže, výlety, procházky apod.
19. KTM: nakupování, balení a dle nálady možnost dalšího výletu či vycházky.
20. Odlet do ČR
Termín cesty: Předpokládám dvě skupiny, první v termínu 17.9.-3.10.2023 a druhá 3.10.-20.10.2023
Cena zahrnuje: 20 tisíc (odhadem) letenka Praha-KTM, cca 1000 korun nepálské vízum, 15 tisíc poplatek za organizaci a průvodcovství, 48 tisíc za ubytování, dopravu, průvodce, všemožná povolení a vstupy (nezahrnuje stravu, která je však poměrně levná - cca 6 tisíc). Celá cesta by vás tedy měla vyjít na cca 90 tisíc korun.
Jak se přihlásit: mailem na adrese mandalia@mandalia.cz, telefonicky na čísle +420603366249 anebo zprávou na FB (Alita Zaurak). Dostanete k vyplnění přihlášku a pokyny k zaplacení nevratné zálohy 5tisíc korun, po jejímž zaplacení se můžete těšit na cestu!
Schůzka již přihlášených a dalších zájemců: čtvrtek 11.5.2023 (první skupina) a čtvrtek 16.5.2023 (druhá skupina) v čajovně Jedna báseň v Praze-Nuslích, od 17.00. Probereme seznam věcí a vybavení, program a další témata…
Cestování mi připomíná, že i celý můj pobyt na planetě Zemi je jednou z nekonečna dobrodružných fantastických cest, které všechny, ať už jsou jakkoliv komplikované, vedou do jednoho bodu - k spojení s Bohem, k sobě.... Své zážitky ráda sdílím s ostatními, proto již od roku 2008 beru s sebou menší skupinky zájemců a podobně smýšlejících. Tyto cesty podnikám obvykle přibližně dvakrát do roka a většina z nich vede do Indie...
Těším se na nová dobrodružství třeba i s vámi! Alita Zaurak